суботу, 26 серпня 2017 р.

Вавилонська глиняна табличка виявилася найдавнішою «тригонометричної таблицею» в світі

Австралійські вчені заявили, що одна з найвідоміших вавилонських глиняних табличок містить аналог сучасної тригонометричної таблиці. Раніше знахідку вважали шкільної «шпаргалкою».


Табличку, відому під номером Plimpton 322, виявили на початку ХХ століття на території сучасного Іраку. Понад сто років її призначення залишалося загадкою. Вчені з Університету Нового Південного Уельсу заявили, що їм вдалося ідентифікувати знаки на табличці. За словами вчених, вона описує співвідношення сторін прямокутних трикутників.
Табличка датована періодом від 1 822 до 1762 року до н.е. Більш ранні дослідження показали, що на ній зображені числа в чотири стовпці. Було прийнято вважати, що табличка служила або «зошитом» учневі, або «шпаргалкою» вчителю, що перевіряла рішення рівнянь.
Автори нової роботи прийшли до висновку, що табличка містить список піфагорових трійок - наборів з трьох натуральних чисел, що задовольняють рівняння a^2 + b^2 = c^2. У найвідомішу з таких трійок входять числа 3, 4 і 5. Це співвідношення ще до Піфагора використовувалося для побудови прямих кутів.
Лівий край таблички не зберігся. Вчені припускають, що спочатку вона складалася з шести стовпців чисел і 38 рядків. Таблиця містить відносно великі числа: наприклад, першу трійку утворюють числа 119, 120 і 169.
На думку дослідників, цей список чисел виконував роль сучасних тригонометричних таблиць. Він дозволяв обчислювати невідомі відстані на основі наявних даних - його могли використовувати для проведення меж земельних ділянок та будівництва масштабних споруд. Цікаво, що автор таблиці не використав при розрахунках поняття кута - замість цього він враховував співвідношення довжин сторін трикутника.
Джерело: Naked Science

Немає коментарів:

Дописати коментар