субота, 26 серпня 2017 р.

Вавилонська глиняна табличка виявилася найдавнішою «тригонометричної таблицею» в світі

Австралійські вчені заявили, що одна з найвідоміших вавилонських глиняних табличок містить аналог сучасної тригонометричної таблиці. Раніше знахідку вважали шкільної «шпаргалкою».


Табличку, відому під номером Plimpton 322, виявили на початку ХХ століття на території сучасного Іраку. Понад сто років її призначення залишалося загадкою. Вчені з Університету Нового Південного Уельсу заявили, що їм вдалося ідентифікувати знаки на табличці. За словами вчених, вона описує співвідношення сторін прямокутних трикутників.
Табличка датована періодом від 1 822 до 1762 року до н.е. Більш ранні дослідження показали, що на ній зображені числа в чотири стовпці. Було прийнято вважати, що табличка служила або «зошитом» учневі, або «шпаргалкою» вчителю, що перевіряла рішення рівнянь.
Автори нової роботи прийшли до висновку, що табличка містить список піфагорових трійок - наборів з трьох натуральних чисел, що задовольняють рівняння a^2 + b^2 = c^2. У найвідомішу з таких трійок входять числа 3, 4 і 5. Це співвідношення ще до Піфагора використовувалося для побудови прямих кутів.
Лівий край таблички не зберігся. Вчені припускають, що спочатку вона складалася з шести стовпців чисел і 38 рядків. Таблиця містить відносно великі числа: наприклад, першу трійку утворюють числа 119, 120 і 169.
На думку дослідників, цей список чисел виконував роль сучасних тригонометричних таблиць. Він дозволяв обчислювати невідомі відстані на основі наявних даних - його могли використовувати для проведення меж земельних ділянок та будівництва масштабних споруд. Цікаво, що автор таблиці не використав при розрахунках поняття кута - замість цього він враховував співвідношення довжин сторін трикутника.
Джерело: Naked Science

Електронний підручник "Табличні величини та алгоритми їх опрацювання"

Створив електронний підручник "Табличні величини та алгоритми їх опрацювання"  для вивчення відповідного розділу курсу інформатики 9 класу. У підручнику подано теоретичний матеріал, приклади розв'язку практично всіх задач, вправ, завдань, що містяться у підручнику (Інформатика, 9 клас, Й. Я. Ривкінд та ін.). Мова програмування - Lazarus. Підручник зроблено у вигляді веб-сайту.




неділя, 6 серпня 2017 р.

Онлайн-курси з програмування на платформі Prometeus.

Scratch — це середовище, у якому кожен може легко почати програмувати. Для початку роботи з ним не потрібні ґрунтовні знання про алгоритми і роботу комп'ютера, але бажання експериментувати, грати і створювати щось нове і захопливе — вкрай необхідні. Цей курс буде путівником в опануванні можливостей Scratch, допоможе поєднати теорію з практикою, знайти цікаві ідеї та навчитись працювати над власними проектами.
Курс складається з коротких яскравих відео, інтерактивних завдань та цікавих проектів. Щоб пояснити матеріал максимально просто та зрозуміло, викладач курсу залучила до його створення учнів старших класів, які, як ніхто інший, знають як це – розбиратися з програмуванням вперше.
Навчальні матеріали розбиті на 4 модулі, в кожному по 3 уроки. Перші три модулі присвячені вивченню різних видів алгоритмів: лінійних, розгалужених та циклічних. А в останньому модулі слухачі курсу знайомляться з електронікою та програмуванням мікроконтролерів за допомогою платформи Arduino.
Така структура курсу відповідає темі "Алгоритми і програми" програми курсу "Інформатика" для 5–9 класів загальноосвітніх навчальних закладів (для учнів, які вивчали інформатику в 2-4 класах). Але ми вітаємо на ньому усіх, хто бажає познайомитись з програмуванням!
Ми хочемо, щоб за 5 років діти у всіх 17 000 українських шкіл мали можливість якісно навчатися основам програмування, а в тих школах, де таке викладання вже ведеться, надати досвідченим вчителям додаткові інструменти інтерактивного викладання. Безкоштовний онлайн-курс «Алгоритми і проекти Scratch» може бути легко впроваджений в будь-якій школі країни – втім лише з вашою допомогою ми зможемо донести цю інформацію і докладний алгоритм дій до директорів та вчителів на місцях. Приєднуйтеся до волонтерської мережі Prometheus, щоб допомогти в поширенні викладання програмування на всі школи України! Більше інформації та форма реєстрації за цим посиланням.

Викладач: Людмила Булигіна, вчитель інформатики Політехнічного ліцею НТУУ “КПІ”. Керівник відділення довузівської підготовки фізико-технічного інституту НТУУ “КПІ”.Учасник робочої групи з оновлення програм з інформатики для учнів 5-9 класів ЗОШ. У розробці курсу також брали участь учні Політехнічного ліцею НТУУ “КПІ”.

ПРО КУРС "АЛГОРИТМИ І ПРОЕКТИ SCRATCH"