понеділок, 27 лютого 2017 р.

Ігри в Excel

Табличний процесорExcel призначений в основному для опрацювання даних, графічного падання їх. Але Excel можна використовувати і для розваг. Завдяки підтримці офісними програмами мови VBA, в них можна створювати і запускати програми. Треба тільки дозволити викориристання макросів.
Ігри різноманітні: тетріс, шашки, пінг-понг, змійка, морський бій, вертольот (можна завантажити тут).
На цій сторінці описано створення гри "Хрестики-нолики":
За цим посиланням можна завантажити архів з іграми з файлообмінника. 
Бухгалтер із Торонто Cary Walkin створив RPG-гру Arena.Xlsm

Завантажити можна за посиланням.
Аще в Excel можна створювати картини, як це робить японський пенсіонер Тоцуо Хоріучі.

середа, 22 лютого 2017 р.

Міжпредметні зв'язки: математика та інформатика


У Міністерстві освіти повідомили про плани з оновлення програм для учнів 5-9 класів. Одним із пріоритетних завдань шкільної реформи визначено оновлення навчальних програм і запровадження компетентнісного підходу.

«Школа має навчити дітей використовувати знання і вміння, отримані в процесі навчання, для вирішення повсякденних проблем і життєвих ситуацій, а програми мають бути сформовані таким чином, щоб основні компетенції пронизували увесь зміст освіти і робили його прикладним до життя», - зазначають у Міносвіти.

Однією із тенденцій оновлення програм є запровадження міжпредметних зв'язків.
Тому у 8 класі при вивченні на уроках інформатики алгоритмів з розгалуженням (уроки №№ 49-51) планую запропонувати створити учням проект "Квадратні рівняння", у якому обчислюються корені квадратного рівняння (приблизно урок № 51 з алгебри).


понеділок, 20 лютого 2017 р.

Математика і ... реп?!!

Так, є математичний реп, і фізичний, і про програмістів. Російська група "Научно-технический рэп" (НТР)
співає пісні про інтегралпохіднуграницю, теореми і леми, а також силу, тверде тіло, програмістів і тестіровщиків. Ось пісня "Тыж программист":

Можливо реп, який популярний у молоді, повисить інтерес школярів до математики? :-)

неділя, 12 лютого 2017 р.

Нова програма з інформатики (5-9 класи). 2017 рік.

Програми з інформатики в останній час змінюються, оновлюються дуже часто. В цьому році в 5 класі нова програма, а в наступному знову нова. Чи потрібна вона? Мабуть, так. Змінюються Державний стандарт, вимоги до учнів, методи, технології навчання. Діюча програма для 9 класу архаічна, не цікава учням. Набагато цікавіша інформатика у 5-8 класах за новою програмою.  Міністерство освіти повідомило про плани з оновлення програм для учнів 5-9 класів. (стаття "МОН оновить шкільні програми для 5-9 класів").Обговорюється нова програма і на Форумі інформатиків України. Питань багато. Чи розділяти ІКТ та ООП, як, коли, в яких середовищах вивчати програмування. Чи потрібен Scratch як навчальне середовище програмування на початковому етапі?
Навчальні програми є дороговказом для освітян у їх повсякденній роботі, саме у них реалізуються як вимоги Державних освітніх стандартів, так і вимоги часу до рівня компетентності учнів, як майбутніх членів соціуму. Програми не повинні бути “замороженими” на сучасному рівні розвитку школи, а працювати на випередження, оскільки сучасний світ став дуже динамічним, і той рівень компетентностей, який пропонується до опанування сьогодні, фактично був актуальним вчора. Без роботи на перспективу, без погляду в завтрашній день, наша освіта не зможе підготувати активного члена суспільства, здатного до самореалізації себе та трансформації і розвитку нашої держави.

Чинна програма у достатній мірі відображала освітні запити суспільства 5-річної давнини. Наразі вже сьогодні ми бачимо, що слід більше звернути уваги на:
- розвиток інформаційної культури відповідно до стану розвитку технологій та вимог суспільства;
- розвиток навичок операційного(алгоритмічного) мислення, алгоритмізації та програмування, як засобу реалізації себе у майбутньому;
- створення персонального освітньо-комунікаційного середовища для навчання, роботи та саморозвитку;
- основи систем захисту данних та безпеки при роботі в інформаційному середовищі;
- основи мікроелектроніки та побудови інформаційно-комунікаційних систем;
- етичні проблеми використання інформаційних технологій(кіберзлочинність та дотримання авторських прав);
- розробка навчальних проектів, як один з ключових засобів як формування, так і перевірки рівня сформованості розвитку навчальних комптентностей учнів.

Загальний алгоритм оновлення програм 5-9 класів

До 7 лютого буде сформовано групу модераторів для онлайн обговорень програм на платформі EdEra та робочі груп з оновлення програм за предметами
9 лютого відбудеться нарада за участю Міністра освіти і науки для модераторів та керівників робочих груп.
13 лютого чинні навчальні програми розміщуються на платформі EdEra для загального обговорення, де всі бажаючі, авторизувавшись, зможуть висловити свої пропозиції та надати пропозиції щодо їх модернізації.
З 13 лютого по 24 лютого триватиме перша сесія онлайн обговорення.
З 28 лютого по 7 березня відбуватиметься робота над програмами у робочих групах за участі модераторів.
15 березня по 22 березня 2017 триватиме друга сесія онлайн обговорення оновлених програм.
З 30 березня по 8 квітня робочі групи спільно з модераторами допрацьовуватимуть програми. 
З 8 квітня по 25 квітня 2017 р. триватиме експертне обговорення оновлених програм
На початку травня 2017 р. доопрацьовані програм будуть представлені на засіданні Колегії МОН.
 Точка зору вчителів інформатики відображенна у статті "Оновлення програм з інформатики, - погляд вчителів" на порталі osvita.ua.
Для вивчення інформатики потрібне і відповідне забезпечення школи комп'ютерами.
Ось він, комп'ютерний клас на картинці:
За плануванням схожий на мій кабінет. І дошка так же розміщена. екран для проектора над ній. На цьому збіг закінчується. Клас 2004 року. 256 Мб  (!) оперативки викликає криву усмішку у дітей (на їх смартфонах не менше 1 Гб), Монітори LCD, звичайно. 2 системних блока замість вибувших "старічків" приніс із дому. А що далі? Китай допоможе?

пʼятниця, 3 лютого 2017 р.

Віртуальна інтерактивна стіна Padlet.

Сервіси  web 2.0 є платформою, що об’єднує різних людей у спільноти за вподобаннями. Завдячуючи таким  дидактичним характеристикам як  інтерактивність, креативність, доступність та соціальність web 2.0 призвели до появи нових форм організації навчання – створенню навчальних мережевих спільнот, які стають невід’ємною складовою інформаційно-навчального середовища.Особливістю сервісу Web 2.0 є принцип залучення користувачів до наповнення та багаторазовій вивірці контенту. Сервіс Web 2.0 це соціальна мережа, на базі програмного забезпечення, яке підтримує групову взаємодію. Таким чином, якщо навчальне завдання пов’язане з співпрацею, то в залежності від мети можна вибрати один з Web 2.0 сервісів для її реалізації.Віртуальна інтерактивна стіна padlet дозволяє зібрати та систематизувати інформацію за потрібною темою, причому одразу видно участь кожного учасника. На стені можна розміщувати все: текстове повідомлення, фотографії, аудіо файли, приєднати до повідомлення інший текстовий документ. Можна міняти тло стіни, значки поряд  з назвою, можливо мінімально редагувати повідомлення. Стіна складається з віконець, кожне з яких активне і містить завантажений матеріал. Padlet поможе зробити  дошку оголошень, обговорення, міркувань, головоломки, збір відгуків.Padlet – це чудовий, інтуїтивний зручний сервіс для зберігання, організації спільної роботи з різноманітними матеріалами. Сервіс безкоштовний, кількість створюємих сторінок не обмежена.Приклад використання дошки (допомога у виконанні домашнього завдання, посилання розміщене у спільноті «5клас» у мережі ВКонтакте):


Видеоуроки: Знайомство з сервісом Padlet:

Три